معرفی اجلاس

هشتمین اجلاس بین المللی رشد توسعه شهری و حفاطت بافت تاریخی در حوزه اوراسیا

مقدمه
اوراسیا مناطق وسیع قاره ای از آسیا شرقی تا اروپا را تحت پوشش قرار داده و بعنوان خط اتصال تمدن های مختلفی از شرق و غرب است و همچنین تداعی گر تصویری خیالی از تاریخ این مناطق می باشد. از سال1980، مسئله رشد و کنترل جمعیت به دلیل تحولات و رشد سریع اقتصادی در آسیای جنوبی، شرقی و میانه که منجر به شکل گیری شهرهای بزرگ و مگا سیتی ها با جمعیتی بالغ بر 10 میلیون نفر شده، حائز اهمیت گردید. توکیو ، شانگهای، مانیل، بمبئ، تهران و استانبول از تمرکز بیش از حد جمعیت مهاجران دچار مشکل گردیده اند. روش های متداول برنامه ریزی شهری دیگر مناسب مواجه با مشکلات مدیریت شهری نمی باشند.

در موازات رشد جمعیتٰ مشکل دیگری در شهرها پدید آمده است: شهرهای کوچک و حاشیه ای .در بخش شمالی کره زمین، کشورهایی نظیر روسیه، ژاپن و کره با مشکلات جدی به دلیل کاهش جمعیت و پیر شدن جامعه و جا به جایی داخلی جمعیت مواجه شده اند. حتی گفته می شود که سایر ملت ها در نیم کره جنوبی نیز دیر یا زود با این مشکل رو به رو خواهند شد. پدیده دوگانه رشد و کاهش مشکلات اساسی ای هستند که اوراسیا را تهدید می کنند.

علاوه بر این، از 1990 برخی تحولات جغرافیایی- سیاسی در این مناطق، موجب تغییرات شدید روابط بینا منطقه ای گردیده، که همراه با تشدید ارتباطات و توسعه‌ منطقه ای و شهری بوده است. این در حالی است که دگرگونی ها محیط منحصر به فرد تاریخی و زیست محیطی را در این مناطق تهدید کرده است. متخصصان و اساتید در زمان های مختلف ابعاد منفی این تغییرات زیست محیطی را که به دلیل جهانی شدن نیز تشدید گردیده است متذکر شده اند.

[اطلاعات بیشتر ...]

از سال 2009، موسسه معماری ژاپن و شرکای آن با برگزاری برنامه های پیشین در راستای ارتقا استراتژی برای تحقق اصول و اهداف تلاش نموده اند. راه اندازی یک فروم سیاست گذاری برمبنای فضای موجود هدف جدید موسسه می باشد تا موسسات دغدغه مند را از کشورهای مذکور گرد هم آورند. در 2010، نخستین فروم سیاست گذاری در استانبول و در قالب یک برنامه مشترک توسط برنامه ریزی شهری استانبول و موسسه معماری ژاپن برگزار گردید و بیش از صد نفر از کشورهای اروپایی و آسیایی شرکت کردند. مقرر گردیده بود فروم دوم در سوکوبا ژاپن مورخ سپتامبر 2011 برگزار گردد اما به دلیل زلزله و سونامی مارچ 2011 کنسل گردید. پس از سه سال وقفه، موسسه معماری ژاپن تصمیم به برگزاری مجدد این برنامه با چشم اندازی تشویقی برای تقویت همکاری میان مشارکان و با رویکردی سیاست محور و با جزئیات علمی بیشتر اقدام نموده است.

لذا سومین فروم سیاست گذاری در ایران و با تلاش همکاران ایرانی برگزار می گردد. از دغدغه های اصلی کنفرانس تهران- همدان مدیریت جمعیت و حفاظت از محیط زیست/میراث تاریخی و همچنین مشکل رشد سریع شهرها و شکل گیری مگاسیتی ها در مقابل متروک شدن شهرهای کوچک در این مناطق می باشد. تغییر از جمعیت شهری به اقتصاد پرونق تر مگا سیتی ها منجر به این اختلاف می گردد. تحولات سریع شهری در کنار توزیع نابرابر ثروت در کشور امکان مداخله صحیح را فراهم نمی کند. وضع استراتژی جدید جهت اصلاح این شرایط ضروری است. همکاری میان منطقه ای میان کشوره های توسعه یافته و در حال توسعه یک الزام است. تبادل تجربه و علم از طریق روابط میان بخشی سیاست محیط زیست/میراث تاریخی را تثبیت می کند.

3. از منظر سیاست گذاری، تشخیص مسیر درست برنامه ریزی برای آینده میراث تاریخی و محیط زیست در مناطقی خاص که به سرعت در حال توسعه هستند، یک ضرورت است. با مقایسه نمونه های مشابه توسعه در جهان می باست به دیدگاهی کلی دست یافت تا با مشکلات واقعی از طریق اجرای برنامه های مفصل برای هر شهر و منطقه در مناطق تعیین شده برخورد شود.
4. این کنفراس فضایی برای تبادل و انتقال تجربیات و دانش میان موسسات و شهرداری های دغدغه مند و با همکاری برگزارکنندگان بین المللی می باشد. متخصصین، کارشناسان و مدیرانی که به شدت با مسائل مدیریت جمعیت شهری درگیر می باشند می توانند از این فضای تبادل دانش بهره مند گردند.

icth2015

سید آرش سهرابی
دبیر اجرایی اجلاس
Sohrabi@icth2015.ir

 

مرتضی ملکی
دبیر شورای راهبردی علمی
Mmaleki@iust.ac.ir

 

سلمه ملا
دبیر نشست های تخصصی
salame.molla@gmail.com

کمیته اجرایی

[اطلاعات تکمیلی ...]
icth2015

دکتر احمد اخلاصی
دبیر اجلاس - دانشگاه علم و صنعت ایران
ekhlassi@iust.ac.ir

 

دکتر ریچی میاکه
عضو شورای سیاستگذاری بین المللی اجلاس
riichimiyake@mvj.biglobe.ne.jp

کمیته سیاست گذاری

[اطلاعات تکمیلی ...]
icth2015

دکتر سعید علی تاجر
دبیر علمی فروم و کنفرانس همدان
tajer1966@gmail.com

 

دکتر مهدی خاکزند
دبیر علمی کنفرانس بین المللی تهران
mkhakzand@iust.ac.ir

کمیته علمی

[اطلاعات تکمیلی ...]
icth2015

اعضای بین المللی از بین دانشجویان منتخب دانشگاه های پکن ،تسنگ هوا ، شانگهای و . . . انتخاب شده اند . سایر اعضای تیم تحقیقاتی بین المللی در روز های آتی معرفی خواهند شد .

برای اعضای ایرانی تیم از طریق فراخوان پروپوزال طبق شرایط مندرج در وبسایت اجلاس و پس از داوری توسط شورای علمی نفرات انتخاب و در تاریخ 10 شهریور ماه 94 معرفی خواهند شد.

تیم تحقیقاتی بین المللی

[اطلاعات تکمیلی ...]

تماس با ما

icth2015

با ما در ارتباط باشید

دانشکده معماری و شهرسازی ،
دانشگاه علم و صنعت ایران ،
ایران ، تهران ، نارمک
تلفکس : 02177240151 و فاکس : 02177240468

اطلاعات تماس